Mimarlık Teslim Hazırlıkları

Sadece Mimarlık Öğrencilerinin Bildiği 15 Efsane Durum

Her mimarlık öğrencisinin öğrencilik hayatına belki de nakış nakış işleyen, defalarca tekrarlanan ama biz mimarlık öğrencilerinden başka kimsenin de anlam veremediği efsanevi durumlardan bahsediyoruz, evet. Baykuşlara selam olsun.

1.TEMEL TASARIM

 

İlk şoku atlatmak hayli zaman alsa da temel tasarım aslında bir şeyler anlattığınız, iletişim ve ilişkilerden bahsettiğiniz, hislerinizi ortaya koyduğunuz ama aslında ne yaptığınıza dair hiç bir fikre sahip olmadığınız kocaman bir süreçtir. Çok eğlenceli, hayalperest, ve üretken geçen temel tasarım sürecinden sonra aklınızda şu ikisi kalır: 1) Mısır‘ı anlatmalıyım ama mısıra benzememeli 2) Hocanın hiç bir sorusunun cevabı “Çünkü ben öyle istedim.” değil.-Hocam bu ödevimde aşkı anlattım.

2. UYKUSUZLUK

-Sigara-Kahve-Cola-Redbull-Cola ile kahveyi karıştırmak-Uyarıcı ilaçİstiklal marşı-Kapanış

3. PROJE

PROJE

-Evet arkadaşlar bu dönem X şehrinde çalışacağız. X şehrinin sosyal, ekonomik, kültürel yapısını da göz önünde bulundurarak kentin ihtiyaç ve problemlerine cevap verin. Yapın işte bir şeyler. Ben asla beğenmicem, eleştirip hayatınızı zindan edicem, arada bir maketlerinizi kırıp çizimlerinizi karalicam. Ama olsun.

4. ÇİĞKÖFTE

ÇİĞKÖFTE

Hiç bir mimarlık öğrencisi yoktur ki “Çiğköfte söyleyelim yeeaaaa” demesin. Adeta bir milli yemeğimiz. Sabaha karşı gün doğumu eşliğinde okul semalarında arkadaşlarıyla romantik bir çiğköfte yemeyeni dövüyoruz.

5.

Sadece Mimarlık Öğrencilerinin Bildiği 15 Efsane Durum

3 çeşit falçata, 2 demir kesme cetveli, rapido kalemler, kesme altlığı, yapıştırıcı biraz strafor, biraz balsa ve sonsuz maket kartonu. Maket mi yapacaksın? Elini muhakkak kesersin, Elini kesmesen, yapıştırıcı kokusundan zehirlenirsin, ondan zehirlenmezsen kesin bir sebepten delirirsin. Ama elini kesersin yani o biraz garanti.

6. DİĞER BÜTÜN BÖLÜMLER

DİĞER BÜTÜN BÖLÜMLER

Ben tek siz hepiniz mi dedik ne yaptık bilmiyorum ama, ne çektiysek bir ortalıkta lingir lingir dolanan saçları fönlü-makyajlı İİBF’lilerden, bir kendini süper zeka zanneden t-shirt üstüne kareli gömlek giyen mühedisliklerden bir de mimarların yanında adeta bir abidas gibi duran İÇT’lerden çektik biz mimarlar olarak.

7. GÖRÜŞÜLEMEYEN-KONUŞULAMAYAN ARKADAŞLAR

GÖRÜŞÜLEMEYEN-KONUŞULAMAYAN ARKADAŞLAR

Sunulan her teklifte “Ödevim var, çizim yetişmedi, maket yapmam lazım, jüriye az kaldı, teslim yapcam.” gibi bilimum gerekçeler karşısında hiç acımadan laaaapss diye “Vefasız” damgası yesek de bazen arkadaşlarımıza vakit ayırabiliyoruz. Ama bu sefer de proje teslim falan anlatırken sanki Macarca konuşuyormuşuz gibi bakmasalar güzel olacak da işte…

8. FATION TV’DEN SOKAK ÇOCUĞU SEZERCİK’E EVRİM

FATION TV'DEN SOKAK ÇOCUĞU SEZERCİK'E EVRİM

Dönem başında tiril tiril eteğiyle- makyajı ile okulda salınan mimar adaylarımız genelde proje haftası koridorlarda uyuyan, yırtık eşofman altı ile ve lekeli t-shirtlerle görebileceğiniz biri halini alır. O dizilere aldanıp da buralarda heba olan kaç mimar var…

9. KRİTİKLER

KRİTİKLER

Günlerce çalışır bir şeyler çizer, karalar, maketini yapar ve sonunda hocandan kritik almaya gidersin. Geri döndüğünde ise yalnızca şunları biliyorsundur: Proje olmamış. Peki ne yapacaksın? -Hocanın istediğini. Sonraki kritikte ne olacak? -Aynısı.

10. OZALİTÇİ ABİLERİMİZ

OZALİTÇİ ABİLERİMİZ

Yeni mezun bir mimardan kat kat fazla kazandığını öğrendiğiniz zaman okulu bırakıp ozalit işine girmeyi hepimiz düşündük sanırım. Her ne kadar samimiyetleri eksik olmasa da saatlerce bizle ilgilenseler de adi pislik fırsatçının tekidir ozalitçiler. Altına mı bastın arkadaş el kadar kağıt için tonla para istiyorsun isyanlarımızı içimize atıp bir sonraki çıktı günü görüşmek üzere der ve terkederiz mekanı.

11. SITARBAKS

SITARBAKS

Okuldaki starbucks-kahve dünyası ve bilimum satış alanlarındaki görevlilerle itinayla akraba olunur.-Bİ AMERİCANO ÇEK ABLAMAAA

12. SİZİN BÖLÜM ÇOK EYLENCELİ YEEAAA MAKET FALAN

SİZİN BÖLÜM ÇOK EYLENCELİ YEEAAA MAKET FALAN

Bunların bir de şu versiyonları var:-İçmimarlık mı dış mimarlık mı?-Yaa küçükken ben de mimar olmak istiyodum çizimim iyidir.-Ya ne güzel ben de ev yapıyodum Sims’te.-Sürekli dekorasyon dergileri alıyorum ben de..

13. AAANNEEEAAA PANTOLONUMA PATTEX BULAŞMIŞ

AAANNEEEAAA PANTOLONUMA PATTEX BULAŞMIŞ

Adeta bir Basilisk gözleri etkisiyle döküldüğü yeri taşlaştıran Peligom ve Pattex uğruna ne t-shirtler toz bezi oldu, ne pantolonlar çöpe atıldı…

14. YAPIIIĞĞ

YAPIIIĞĞ

Pazartesi sendromunu ikiye katlayan her yapı dersinden sonra okulu bırakmaya karar verip “Banane bundan mühendis yapsın bunu.” diyoruz itiraf edelim.

15. FATALITY (jüri-teslim)

FATALITY (jüri-teslim)

Yukarıda geçen “ben tek siz hepiniz” bunun yanında solda sıfır kalır. Çekilen çileler karşısında adeta bir dervişe bir abdal’a dönen mimar adayı altın vuruşu yaşar. 10 küsür kişilik bir jürinin karşısında savaşır savaşır ve “DİİİS İİİSS SIPARTAAAA” diyerek projesini korumak için elinden geleni yapar. Jüriden çıkan jürizedeler evvela kendilerini bir efendime söyleyeyim ASPAVA’ya bir cafe, pub ya da bara attıktan sonra temizinden uykusunu çeker.

I am an Architect

Buyrun, hayrını görün.

Yorum yapın